مقالات

حسابداری مالیات

حسابداری عامل اصلی حساب کردن سود و زیان و وضعیت کلی یک سازمان است. شرکت‌ها با اطلاعات حسابداری است که می‌توانند به چگونگی عملکرد خود پی ببرند. هیچ سازمانی بدون واحد حسابداری و یک نرم افزار حسابداری قوی نمی‌تواند به‌صورت اصولی و در جهت رسیدن به چشم‌اندازهایی که تعیین کرده است، حرکت کند.

یکی از مهم‌ترین وجوه حسابداری برای سازمان‌های بزرگ در جهان، حسابداری مدیریت در آن‌ها است. حسابداری مدیریت با دیگر انواع حسابداری تفاوت‌های بارزی دارد که در این مطلب به بررسی آن می‌پردازیم. شما نیز با ما همراه بمانید تا ببینیم حسابداری مدیریت چگونه عملکرد آینده سازمان‌ها را جهت‌دهی می‌کند.

حسابداری مدیریت یا مدیریتی شاخه‌ای از حسابداری است که به کمک آن برای بهبود عملکرد سازمان، راه‌حل‌های عملی ارائه می‌شود. وجه تمایز اصلی حسابداری مدیریت با دیگر انواع حسابداری، در آینده محور بودن آن است. در واقع حسابداران دیگر برای ثبت و بررسی امور مالی شرکت‌ها تلاش می‌کنند. اما حسابداران مدیریتی از اطلاعات مالی شرکت برای تعیین چشم‌اندازهای آینده بهره می‌گیرند.

گزارشاتی که توسط حسابداران مدیریتی به مدیران رده بالا ارائه می‌شود، برای اخذ تصمیمات تجاری آن شرکت استفاده می‌شود. بنابراین حسابداری مدیریت (نه کارآمدتر) بلکه جذابتر از سایر انواع زمینه‌های حسابداری است. جالب است بدانید که حسابداران مدیریت حقوق و دستمزد بیشتری نیز دریافت می‌کنند.

 تفاوت حسابداری مدیریت با حسابداری مالی و صنعتی

حسابداری مالی با پیگیری تمام محاسبات گذشته یک سازمان، سود و زیان حاصل از آن فعالیت‌ها را به مدیران رده بالای شرکت اعلام می‌کند. در واقع بنیان محاسبات در حسابداری مالی، تجزیه و تحلیل اطلاعات گذشته است. در حسابداری صنعتی نیز، حسابدار صرفاً به بررسی تمام جنبه‌های محصول می‌پردازد تا به بهای تمام شده آن پی ببرد. در واقع از حسابداری صنعتی تنها در واحدهای مبتنی بر تولید استفاده می‌شود.

این در حالی است که حسابداری مدیریتی برای محاسبه اطلاعات گذشته و قیمت تمام شده محصولات کاربردی نداشته و صرفاً برای برنامه‌های آینده سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که: «اگرچه سازمان‌ها و کسب‌وکارهای کوچک از حسابداری مدیریت استفاده نمی‌کنند، اما حسابداری مدیریت برای سازمان‌های بزرگ دارای یک نقش حیاتی و تعیین کننده است!»

 عملکرد حسابداری مدیریت در سازمان چگونه است؟

با توجه به جنبه مدیریتی که حسابداری مدیریت در پیش گرفته است، عملکرد این رشته به صورت زیر است:

مدیریت ریسک

حسابداری مدیریت در پی ارائه گزارشات خود، مقدار ریسک پروژه‌های موجود را ارزیابی می‌کند. مدیران برتر سازمان با بررسی اطلاعات حسابداری مدیریت می‌توانند حتی ریسک پروژه‌ها را مدیریت کرده و برای انجام یا عدم انجام آن‌ها به توافق برسند.

مدیریت عملکرد

نحوه عملکرد کلی یک سازمان، موفقیت‌های آتی آن سازمان را رقم خواهد زد. اگر مدیران برای ارتقای عملکرد واحدهای مختلف و پرسنل خود برنامه‌ای نداشته باشند، کیفیت این عملکرد کلی، روز به روز کاهش پیدا کرده و در نهایت باعث وارد شدن ضربات سنگین به سازمان می‌شود.

حسابداری چیست؟ حسابداری مدیریت می‌تواند با بررسی تمام اطلاعات مربوط به امور مالی و عملکردی سازمان، در جهت بهبود هرچه بیشتر عملکرد کلی سازمان قدم برداشته و نقش تاثیرگذاری در پیشرفت سازمان داشته باشد.

مدیریت راهبردی

حسابداری مدیریت حتی می‌تواند عملکرد مدیریتی یک سازمان را بررسی کرده و برای بهبود آن پیشنهاداتی را ارائه دهد. هیچ کدام از حسابداران مالی، صنعتی، مالیاتی یا …. به اندازه حسابداران مدیریت، قدرت مانور و نظردهی در امور سازمان را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = یک