مقالات

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی چیست

حسابداری صنعتی  یک از شاخه های حسابداری است و محاسبه بهای تمام شده کالا ها و محصولات از وظایف حسابداران صنعتی می باشد.

کنترل و مدیریت هزینه ها و در مواقع لزوم گرفتن تصمیماتی برای کاهش هزینه های اضافه و افزایش سود شرکت در رشته حسابداری صنعتی بسیار اهمیت دارد.

از حسابداری صنعتی برای کاهش هزینه ها برای ساخت کالا و قیمت گذاری مناسب روی محصولات تولید شده و کنترل موجودی استفاده گسترده ای میشود.

کاربرد حسابداری صنعتی کمک میکند تا با برآورد هرینه های تولید محصولات گام مثبتی در جهت پیشرفت شرکت های تولیدی برداشته شود.

حسابداری شاخه های متعددی دارد که حسابدرای صنعتی یکی از شاخه های پرطرفدار آن میباشد. اگر با رشته حسابداری آشنایی ندارید میتوانید مقاله حسابداری چیست را مطالعه کنید تا آگاهی بیشتری نسبت به این رشته پیدا کنید.

حسابداری صنعتی چیست

کاربرد حسابداری صنعتی

کاهش هزینه ها، کنترل موجودی کالا ها یا محصولات، گرفتن تصمیم های دقیق برای قیمت گذاری محصولات از کاربرد هایی هستند که ارزیابی آنها برای شرکت ها بسیار کمک کننده می باشد.

در عرصه تولید و پیشرفت شرکت های تولیدی انجام اقداماتی مانند تجزیه و تحلیل، پیش بینی و برآورد هزینه ها بسیار حیاتی است و شرکت ها باید همیشه آماری دقیق از بهای تمام شده مواد اولیه محصولات خود داشته باشند تا در هنگام تولید محصولات بتوانند تصمیماتی درست و دقیق بگیرند.

در واقع میتوان در تعریف حسابداری صنعتی گفت که این رشته یا بهای تمام شده زیر شاخه ای از رشته حسابدرای مدیریت هستند که با به کارگیری آن ها در سود آوری مجموعه نقش موثری داشت.

اگر نمیدانید بهای تمام شه چیست میتوانید مقاله بهای تمام شده چیست را مطالعه کنید.

تاریخچه حسابداری صنعتی

حسابداری تاریخچه ای بلند بالا دارد و در گذشته از حسابداری توسط تمدن هایی مانند یونان، مصر و چین برای نگهداری حساب ها، دستمزد و مصالح موردنیاز  برای ساخت اهرام ثلاثه و . . . استفاده می شد.

حسابداری پس از گسترش تجارت، به اوج رشد خود رسید.

حسابداری صنعتی، پس از انقلاب صنعتی و با به وجود آمدن صنایع مختلف به وجود آمد و در طی آن علم محاسبه بهای تمام شده و در نهایت تعیین قیمت فروش ایجاد شد.

حسابداری صنعتی از پیچیده و حیاتی ترین رشته های حسابداری است که بسیار مرد استفاده مدیران و مسئولان قرار می گیرد.

حسابداری صنعتی به انگلیسی

حسابداری صنعتی که به انگلیسی به معنای COST ACCOUNTING می باشد، با محاسبه بهای تمام شده و تعیین هزینه های کالا ها مدیران مربوطه می توانند در مواقع الزامی تصمیماتی را بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 4